Ako vybaviť povolenia na domovú ČOV

Ak bývate v obci, kde nie je k dispozícii verejná kanalizácia jedným z riešení je domová čistiareň odpadových vôd. Ak sa zamýšľate nad jej realizáciou je potrebné byť oboznámený s legislatívou a vybaviť povolenia.

AKO POSTUPOVAŤ PRI POVOLENIACH?

Budúci majiteľ domovej ČOV musí požiadať Obvodný úrad životného prostredia o vydanie rozhodnutia. Ten zodpovedá za ochranu vôd, podzemných i povrchových a určuje aj to, za akých podmienok je možné prevádzkovať ČOV.

Ako prvé nezabudnite požiadať obec o územno-právne rozhodnutie (vzor žiadosti). V rámci príloh doložíte obci projektovú dokumentáciu, hydrogeologický posudok prípadne certifikáty jednotlivých produktov (čističky).

Projektová dokumentácia

tú vypracuje projektant, ktorý musí mať oprávnenie na realizáciu inžinierskych stavieb alebo špeciálne zameranie na projektovanie vodných stavieb. Projektová dokumentácia musí obsahovať:

  • Technický popis ČOV od výrobcu
  • Technickú správu
  • Situáciu
  • Pozdĺžny profil
  • Uloženie kanalizačných rúr z PVC materiálu
  • Návrh riešenia odtoku vyčistenej vody (drenáž, vsak, vodný tok)
  • Akumulačná nádrž (ak je súčasťou zariadenia)

Hydrogeologický posudok

Hydrogeologický posudok je potrebný v prípade ak vyústenie vyčistenej vody je do podzemia (vsakovacia studňa, drenážne potrubie, trativod). Tento posudok vytvorí hydrogeológ, ktorý má oprávnenie robiť tieto posudky. Hydrogeologický posudok musí obsahovať:

  • Charakteristiku staveniska
  • Hydrogeologické a inžiniersko – geologické pomery pozemku
  • Popis stavebných objektov
  • Posudok prečistenej vody vsakovaním na kvalitu podzemných a povrchových vôd
  • Zhodnotenie parametrov skúmaného územia na infiltráciu prečistenej vody cez vsakovaciu jamu
  • Návrh monitorovania ČOV
  • Prílohy – grafické jamy, opis územia

Povolenie správcu toku

V prípade ak je vyčistená voda odvádzaná do povrchového toku (rieka, jazero, potok..) je potrebné požiadať príslušného správcu toku o vydanie povolenia k vypúšťaniu vody do vodného toku (vzor žiadosti). Spolu so žiadosťou je potrebné na vyjadrenie predložiť nasledovné podklady:

-popis navrhovanej ČOV – jej veľkosť, dodávateľ, kapacita čistenia, garantované výstupné hodnoty ukazovateľov zostatkového znečistenia, predpokladané množstvá odvádzaných vôd na ČOV,
-umiestnenie navrhovanej domovej ČOV v rámci stavebnej parcely (situačný nákres stavby), posúdenie vplyvu vypúšťaných odpadových vôd na daný recipient na základe aktuálnych hydrologických a kvalitatívnych údajov o vodnom toku,
-návrh podmienok povolenia na vypúšťanie v zmysle § 21 ods. 1 písm. c) vodného zákona, ktoré sa vydáva v súvislosti s vydaním stavebného vodoprávneho povolenia, zohľadňujúce požiadavky NV SR č. 269/2010 Z. z. ktorým sa ustanovujú požiadavky na dosiahnutie dobrého stavu vôd.

Platnosť povolenia na vypúšťanie odpadových vôd do povrchových vôd vydáva orgán štátnej vodnej správy (miestne – príslušný Okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie) najviac na 10 rokov.

Certifikáty výrobkov – produkty a komponenty (zariadenie, rúry, filtrácia…), ktoré budú použité pri výstavbe ČOV.

Správny poplatok – budete potrebovať kolky v nominálnej hodnote 33 eur, ktoré priložíte k žiadosti adresovanej konkrétnemu Obvodnému úradu životného prostredia (vzor žiadosti).

Následne sa úrad k žiadosti vyjadrí kladne alebo vás požiada o doloženie chýbajúcej dokumentácie. Zároveň môže vyjadriť i námietky a zamietnuť realizáciu výstavby ČOV. 

SCHVÁLENIE ŽIADOSTI o výstavbu ČOV

Ak sa Úrad životného prostredia (Odbor starostlivosti o životné prostredie) vyjadrí voči vašej žiadosti kladne, vydá povolenie s istou časovou platnosťou. Povolenie má platnosť 4 roky v prípade že odtok prečistenej vody je do podzemných vôd a 10 rokov, ak je vyústenie vody z ČOV do povrchových tokov. Po uplynutí tejto doby musí majiteľ ČOV požiadať o predĺženie povolenia.

Po dokončení stavby čističky odpadových vôd majiteľ požiada o kolaudačné rozhodnutie, ktoré zašle na Úrad životného prostredia. To rozhodne kolaudačným rozhodnutím o možnosti užívania stavby pričom určí isté podmienky a povinnosti, ktoré musí majiteľ ČOV dodržiavať.

Povinnosti a podmienky určené zákonom

Za jeden deň je maximálne množstvo odpadových vôd vyprodukované jednou osobou 150 litrov.

Meranie množstva odpadových vôd je určené spotrebou vody, odpočtom vodomeru. Pokiaľ nie je možnosť odpočítať vodomerom, zákon stanovuje množstvo vyprodukovaných vôd výpočtom, čo je cca 150 l/deň na osobu. 
Odber vzoriek prečistenej vody. Časový interval je stanovený 2x ročne. Výsledok je potrebné zaslať na príslušný orgán štátnej vodnej správy. Vykonať ho musí akreditované laboratórium.
Čo ak obec vybudovala kanalizáciu? Ak sa situácia zmenila a obec vás bude žiadať, aby ste sa napojili na jej recipient, nie je vašou povinnosťou akceptovať to. Pokiaľ sám majiteľ nepožiada o pripojenie na obecnú kanalizáciu, nevzniká mu žiadna zákonná povinnosť pripojiť sa na obecnú kanalizáciu.

Na stiahnutie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie rady a návody

2022 – ASIO-SK, s.r.o | Všetky práva vyhradené