Zabudnite na trativod zo žumpy: odporúčame ČOV

Bez vody by si na tomto svete „neškrtla” žiadna firma. No napriek tomu sa k tomu čoraz vzácnejšiemu prírodnému zdroju stavajú mnohé fabriky a spoločnosti tak, ako by išlo o nevyčerpateľný zdroj. A keďže vieme, že pitnej vody je na svete čoraz menej, je potrebné apelovať na jej dôkladné čistenie.

ČOV
Každá firma by sa mala k čisteniu odpadových vôd postaviť zodpovedne

Riešením je čistiareň odpadových vôd, nie trativod na žumpu

Podobne ako pri malých domových ČOV, aj priemyselné čističky fungujú na princípe biologického čistenia znečistenej vody. Toto čistenie považujeme za technicky najjednoduchšie a finančne výhodné riešenie, ako naložiť s odpadovou vodou. Ide o systém nízkozáťažovej aktivácie, vďaka ktorému sa v nádobe hromadí aeróbne stabilizovaný kal.

Zaujímavosťou je, že v prírode tieto procesy prebiehajú bežne (v menej intenzívnej miere), voda je schopná samočistenia a pokiaľ je dobre vyčistená, neobsahuje žiadne škodlivé látky, ktoré by mohli narušiť stav flóry a fauny. Inštalácia priemyselných ČOV je potrebná na prečistenie vôd z výrobných, zdravotníckych či poľnohospodárskych zariadení.

Prečo nie je pre firmy vhodný trativod? Jeho primárnou úlohou je rýchle odvádzanie vody, ktorá sa hromadí v lokalitách s častým výskytom prívalových dažďov a následných záplav. Okrem toho sa používa aj na povrchovo znečistenú vodu zo septikov. Ale pozor – nie zo žumpy. Už sme sa niekoľkokrát stretli s otázkou, či je možné napojiť trativod na žumpu. Odpoveď je jednoznačné NIE.

Čo je to vlastne trativod na WC?

Trativod na žumpu alebo septik je diera v zemi, ktorej hĺbka je cca 1 meter. Môže byť vyplnená štrkom, pieskom či drenážnym plastovým systémom. Je dôležité spomenúť, že toto jednoduché zariadenie je určené len na čistú vodu, nie takú, ktorá obsahuje mastnotu a už vôbec nie na splaškovú vodu, ktorý by takto mohla znečistiť podzemné vody. Voda z drezu do trativodu určite nepatrí, keďže pri umývaní riadu odtokom vyteká veľa oleja, ktorý by ho mohol zaniesť.

Ide o nepraktické riešenie, ktoré sa využívalo kedysi. ČOV sú niekoľkonásobne efektívnejším riešením. Ľudia, ktorí ho však stále majú, musia často riešiť upchatie odkopaním trativodu či odvezením odpadu na iné miesto. Jednoducho starosti naviac.

Prečo nie žumpa a ako na odvetranie žumpy alebo septiku?

Žumpa je v podstate nádrž, kde sa zhromažďuje znečistená voda a keď sa jej obsah naplní, fekálnym vozidlom sa odváža do čističky odpadových vôd. Nielen pre firmy a rôzne zariadenia, ale aj pre domácnosti ide o celkom nešťastné riešenie, nakoľko žumpa vodu nečistí, len ju zadržiava.

 

Pravidelné odvážanie žumpy do ČOV je pre mnohých nepohodlným riešením a navyše to nie je zadarmo. S priemyselnou ČOV majú firmy vystarané a nemusia riešiť zapáchajúcu nádrž. Žumpy sa využívajú skôr na miestach, ktoré nie sú často využívané (napr. chaty), ktoré nie sú napojené na kanalizačný systém a potrebujú si poradiť so splaškovou vodou.

Či už sa bavíme o žumpe alebo septiku, obidve zariadenia by mali  mať systém na odvetranie. Bez neho by sa na toalete a taktiež v blízkom okolí šíril silný zápach.

 

Keď je reč o septiku, treba ho odvzdušniť prostredníctvom rúry s otvorom na vetranie, ktorého priemer je cca 110 – 160 mm. Táto rúra musí vyčnievať asi 50 cm nad úrovňou zeme, pričom od dverí a okien by mala byť vzdialená asi 5 metrov. Myslieť treba aj na ventilačný systém, ktorého úlohou je nasávať vzduch cez vetrací otvor žumpy. Aby sa z nádrže odstránili toxické plyny a CO2, systém musí nasávať vzduch cez vetrací otvor, ďalej prechádzka inštaláciou a cez otvor nad strechou odchádza preč.

ČOV
ČOV

Zápach zo žumpy v dome nie je ničím príjemným

Svoje o tom vedia najmä ľudia žijúci na dedinách, nehovoriac o tom, keď je leto a neznesiteľná horúčava sa zmieša s nepríjemným zápachom splaškov. Septiky a žumpy by mali byť čo najďalej od miesta, kde sa zdržiavajú ľudia, ak nechcete odplašiť všetkých okoloidúcich. Zápach zo žumpy v dome pocítite nielen vy, ale aj vaši susedia.

Odvetranie WC potrubia

Existuje niekoľko spôsobov, ako naložiť so zápachom na WC. Trh so sanitárnymi zariadeniami ponúka viacero možností vrátane jednoduchého ventilačného systému, ktorý funguje ako podtlakový ventilátor. Výhodou je, že je možné namontovať ho na všetky druhy keramických WC mís, či už v domácnostiach alebo v rôznych inštitúciách a budovách. 

Ako to funguje? Funguje to tak, že pri používaní toalety prúdi vzduch do misy, ktorý odsáva ventilačné potrubie. Na zamedzenie prenikaniu zápachu do kúpeľne a ďalších miestností slúži klapka. Takisto je možné odvádzať zápach priamo do kanalizácie. 

Koncovka na žumpu

Na Slovensku sa nachádza veľa oblastí, ktoré nie sú napojené na kanalizáciu, čo niektorým firmám nehrá príliš do karát. Pokiaľ im to dovoľujú priestorové možnosti, treba staviť na priemyselnú ČOV. Ak nie, riešením môže byť žumpa. Ide o drobnú stavbu, na ktorú nie je potrebné stavebné povolenie, stačí ju len písomne ohlásiť na príslušnom obecnom/mestskom úrade.

 

Budovy a výrobné haly, ktoré produkujú veľa odpadu, by sa v prvom rade mali prakticky zamyslieť, ako si čo najviac uľahčiť život. To znamená, že by mali stáť v blízkosti ciest, aby sa k žumpe mohlo bez problémov dostať fekálne vozidlo. A to má tiež svoje limity, jeho dĺžka je obmedzená na 40 m. Jedine, že by si zaobstarali koncovku na žumpu, ku ktorej je možné pripojiť fekálne vozidlo.

Aká je pokuta za vypustenie žumpy

Veľa nedbanlivých ľudí, ktorí majú žumpu, vypúšťajú jej obsah do potoka a tým znečisťujú prírodu a podzemnú vodu. Je to nezákonná činnosť, za ktorú môžu dostať mastnú pokutu, keďže vypúšťanie žumpy len tak do prírody sa považuje za znečisťovanie verejného priestranstva. Povinnosti nakladania s odpadovými vodami určuje zákon NR SR č. 364/2004 Z.z. o vodách v znení neskorších predpisov.

V zmysle § 36 ods. 15 zákona o vodách: „Vypúšťať čistiarenský kal a obsah žúmp do povrchových vôd a do podzemných vôd je zakázané.“

Priestupku na úseku ochrany vôd sa dopustí ten, kto vypúšťa odpadové vody do povrchových vôd alebo do podzemných vôd bez povolenia orgánu štátnej vodnej správy alebo v rozpore s ním. Za tento priestupok možno uložiť pokutu až do výšky 3000 eur.

Pokiaľ uvažujete nad investíciou do priemyselnej ČOV, ani neváhajte. Priemyselné čistiarne odpadových vôd navrhuje, projektuje a dodáva v rámci svojej divízie naša spoločnosť ASIO-SK s.r.o..

Záber riešených priemyselných odpadových vôd našou spoločnosťou je naozaj široký. Začína od čistenia priemyselných odpadových vôd z potravinárskeho priemyslu, pokračuje cez odpadové vody z poľnohospodárskych prevádzok, ďalej sú to odpadové vody z automobilového priemyslu, OV zo strojárenských závodov, OV z chemického priemyslu a končí na čistení skládkových odpadových vôd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie rady a návody

2022 – ASIO-SK, s.r.o | Všetky práva vyhradené